Naslovna
  Aktuelno
  Organska proizvodnja
  Laboratorijski instrumenti
  Preporuka proizvođačima korisnicima Bactofil đubriva
  Nove tehnologije - Kontrola plodnosti zemljišta
  Posebna namena Bactofil đubriva
  Rešenja i dozvole za distribuciju i primenu
  Publikacije iz časopisa
  Biofertilizacija u zemljištu

 

 

 

 

O nama Kontakt Naši saradnici E-mail

Aktuelno

NOVE TEHNOLOGIJE KOJE OBELEŽAVAJU SAVREMENI NAČIN GAZ-DOVANJA U POLJOPRIVREDI, ZNANJEM,VREMENOM I NOVCEM

OD MERA NA KOJE ČOVEK U NEPOSREDNOJ PROIZVODNJI MOŽE DIREKTNO UTICATI IZDVAJAMO:

-PROMENU NAČINA ĐUBRENJA BILJNIH VRSTA
-OČUVANJE VLAŽNOSTI ZEMLJIŠTA
-PERMANENTNA KONTROLA PLODNOSTI ZEMLJIŠTA

Iz ovoga proizilazi i poruka,da budete vešti upravnici svoga rada,da upravljate a ne popravljate i jednog dana postanete profesionalci, a ne stalno amateri !!!

PROMENA STRUKTURE ĐUBRENJA BILJNIH VRSTA

Ova tema spada u grupu mera,a koje su u funkciji osavremenjavanja proizvodnje u smislu maksimalne produktivnosti i profita. Dugogodišnja upotreba (s kontrolom ili bez nje) hemijskih đubriva i pesticida ostavila je negativne poruke u poljoprivredi. Savremeni razvoj biotehnologija i obaveza čoveka u narednom periodu će biti usmerena da popravi sve ono što se pokvarilo umešavanjem čoveka u prirodu-biologiju. Uspostavljanje ekološke ravnoteže i boljih odnosa u agroekosistemu čini privođenje kulturi zemljišta koje je ''izraubovano.Gazdovanje organskom materijom,bilo da je stajnjak u pitanju ili biljni ostaci je postepeni proces povećanja zrelog humusa a time i plodnosti zemljišta.Biofertilizacija predstavlja unošenje živih mikroorganizama u zemljište sa ciljem brzog razlaganja organske materije i to je prva i najvažnija faza u procesu unošenja BactoFil đubriva u zemljište,a sve u cilju poboljšanja snabde-vanja biljaka neophodnim hranjivima,a time popravka i vraćanje zemljištu ono što smo od njega uzeli.

Mikrobiološka đubriva su stvorena da se bez osetne promene mogu đubriti i organska i klasična proizvodnja.Đubriva iz grupe BACTOFIL A i B pružaju Vam izvanrednu mogućnost za to.Te nove dimenzije u đubrenju stanuju na njivama već 4 godine .Za to vreme na preko 30.000 hektara zabeleženi su izuzetni rezultati,svagde tamo gde su se upotrebljavali po preporukama. Redosled radnji i načina unošenja ovog đubriva u zemljište kao i najnovija iskustva koja su povećala efikasnost , prikazujemo u narednom poglavlju.

UPUTSTVO ZA PRIMENU BACTOFIL ĐUBRIVA

Već smo naglasili,da je postupnost važna,a to je da se posle skidanja useva (odmah) tretiraju biljni ostaci i deponuju u zemljište.Za ovo đubrenje je potrebno 0,5 l/ha i to je stimulativna mera.Sve ostalo ima sledeći postupak:

1. Tretiranje semena strnih žita:

Za strna žita je potrebna količina od 1 litar Bactofila A-10/ha.Ovo treba podeliti tako,da se 0,6 l/ha inkorporira pre setve,a ostatak od 0,4 l/ha upotrebi za tretiranje semena pre setve.Uzima se 0,4 l/ha (za 270-300 kg semena) razredi u 3 litre vode i sa tom tečnošću se ovlaži seme pšenice prilikom sipanja u sanduk sejalice .Ovo se za manje površine uradi leđnom prskalicom,a za veće u mešalici ili buretu u kome se nanosi Nitragin za soju.
Rezultati tretiraog semena strnih žita u kombinaciji sa inkorporacijom pokazuje da je klijanje,nicanje ukorenjavanje i porast neuporedivo bolje od bilo kakvog drugog oblika.Biljke su celo vreme do zrenja bile bez konkurencije.Pošto su maksimalno izbokorile i stvorile potencijal za maksimalan prinos,u proleće,kraj februara ili poče-tka marta,prihranite biljke sa 120-150 kg UREE ili ANA. Posle ovoga imat će te garantovano rekordan prinos.Ovo tretiranje semena je pogodno i za one proizvođače koji seju pšenicu izvan agro roka.Biljke će dostići brzo one zasejane u optimalnom roka.

2.Tretiranje semena kukuruza :

Za kukuruz je pre setve potrebna količina od 1 l/ha BactoFila A-10 podeljen tako da se 0,8 l/ha inkorporira u zemljište pre setve,a 0,2 l razredi u 0,5 litara vode i ovlaži seme po istom principu kao kod pšenice.

Do sada u 90 % slučajeva nije bilo potrebno nikakvo dodatno đubrenje.Najbolje rezultate su postigli oni proizvođači koji su prilikom setve u trake unosili sredstvo u zemljište (injektorima) umesto inkorporacije.

3. Tretiranje semena suncokreta:

Sve isto važi kao kod kukuruza,jedino se umesto BactoFila A-10 koristi B-10.

4. Tretiranje semena soje :

Za sopju se koristi 1 l/ha Bactofila B-10. 0,7 ltara se inkorporira u zemljište pre setve,a ostatak od 0,3 litre se razredi u 1 litri vode.Sve ostalo je isto kao kod suncokreta.

5.Tretiranje semena šećerne repe:

Za šećernu repu se koristi 1,5 l/ha BactoFila B-10. 1,2 litra/ha se inkorporira u zemljište pre setve,a 0,3 l/ha se razređeno u 3 dcl vode pomeša i ovlaži seme šećerne repe,bez obzira dali je pilirano ili dorađeno.

6.Tretiranje krompira:
Količina sredstva za tretiranje krompira je kao i kod šećerne repe. 1,5 l/ha BactoFila B-10 od kojih se 0,5 l/ha razredi u 1 litar vode i ovlaži krtola krompira.

Ako je manja površina onda se krtole poslažu u pripremljeni jarak i leđnomprskalicom se po redu nanosi sredstvo stim što se onda celokupna količina sredstva predviđena za 1 hektar razredi u vodi i nije potrebno dodatno prskanje(inkorporacija). Ako je veća površina onda je postupak da se na gomili ili u džakovima ili sanduku za sadnju uradi predhodno rečeno.

UPUTSTVO ZA PRIMENU BACTOFILA KOD POVRĆA I CVEĆA

Za povrtarske kulture i za cveće se upotrebljava 1,5 l/ha BactoFil B-10. 1 litar/ha se upotrebljava pre setve unešen u zemljište inkorporacijom. Ostatak od 0,5 litara se koristi za vlaženje semena.Tretiranje (vlaženje) semena povrtarskih kultura obavlja se dodavanjem 1-2 dcl vode.
Za zalivanje rasada se srazmerno količini rasada razredi sredstvo u odnosu 1: 100 (1 litra sredstva u 100 litara vode) i time zalivaju biljke jednom ili dva puta do iznošenja iz plastenika. Ako se đubri sistemom kap-po-kap,tada se 1 litra razredi u 200 litara vode i pušta u sistem.Za cveće važi isti princip.Ono što dodatno pobolj-šava efikasnost je kombinacija BactoFila i Hidrogela.Smeša hidrogela nanešena na seme koje je predhodno ovlaženo BactoFilom neuporedivo potstiče sve fenofaze kod biljaka.

Tehnika nanošenja Hidrogela na seme zavisi od kulture.Za masovnije kulture(pšenica i dr)koristi se mešelica za beton ili uređaj napravljen za nanošenje Nitragina. Znači,prvo se ovlaži seme s BactoFil đubrivom,a potom nanese smeša hidrogela i organskog lepka i dobro pomeša da se masa uhvati za seme. Za manje količine semena i sitna semena koriste se posude u kojima se to ručno uradi.

Posebna uloga BactoFila B-10 i Hidrogela kod zasnivanja voćnjaka, malinjaka, jagoda i rasadnika crnogorice pokazala se ne zamenjivom.

O ulozi Hidrogela za očuvanje vlage u zemljištu i njegovom blagotvornom delovanju na biljke , pogledati u rubrici Hidrogel.